Test és lélek egysége

A pszichoszomatika egy olyan irányzat, amely a megbetegedések, sérülések keletkezésében figyelembe veszi a testi-lelki kölcsönhatásokat. Jellemző rá a holisztikus szemlélet, az embert és annak életét egészében szemléli, nem fókuszál rá a tünetekre, hanem akárcsak egy külső szemlélő az egész folyamatot fedezi fel.

Testi változások mentális, vagy emocionális hatásra is kialakulhatnak, ha lelki síkon (lelki kihívás) egy probléma nem tud megoldódni, akkor fizikai síkon jelenik meg. A konfliktus megoldatlansága betegség formájában jelenik meg, a tünet pedig szimbolikus értelmű.

A betegség egy jelzés, amit a testünk küld, információt a saját magunkkal, vagy környezetünkkel szemben megélt konfliktusról, ütközésről. Az üzenet megértése, feldolgozása segíthet abban, hogy a felépülési folyamat beinduljon, ezáltal hamarabb leszünk egészségesek.

„Az egészre kellene fordítaniuk a gondolkodásukat, mivel ott, ahol az egész gyengélkedik, lehetetlen, hogy a rész egészséges legyen.”

                                                                                                      Platon


Fogadjuk el a tüneteket, úgy, mint egy tanítómestert, aki egész életünkön végigkísér, és amikor rossz úton járunk, a fejünkre koppint, és figyelmeztet, hogy baj van. A betegség tehát ebből a szemszögből lehetőségként fogható fel, megértése révén tovább fejlődik lelkünk.

A megértés nem azt jelenti, hogy minden más gyógymódot nélkülözni kell, hiszen műtéti beavatkozás sok esetben nélkülözhetetlen, de nagy rá az esély, hogy visszaesés, valamint  nagyobb komplikációk nélkül folyik le a betegség.